Yageo RT1206DRE07169RL
RT1206DRE07169RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07169RL
Brief Description
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07169RL.pdf
Availability of RT1206DRE07169RL
QUANTITY
RT1206DRE07169RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07169RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07169RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07169RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07169RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07169RL Details Description
Related parts for RT1206DRE07169RL
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
LED 3MM QUAD LEVEL G,G,R,G datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 06CKT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 70POS datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 22POS PIN datasheet.pdf