Vishay/Dale RLR05C2870FPBSL
RLR05C2870FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2870FPBSL
Brief Description
RES 287 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2870FPBSL.pdf
Availability of RLR05C2870FPBSL
QUANTITY
RLR05C2870FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2870FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2870FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)