Vishay/Dale RLR05C2870FSRSL
RLR05C2870FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2870FSRSL
Brief Description
RES 287 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2870FSRSL.pdf
Availability of RLR05C2870FSRSL
QUANTITY
RLR05C2870FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2870FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2870FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2870FSRSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2870FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2870FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C2870FSRSL
TVS DIODE 90VWM 146VC SMA datasheet.pdf
TIE WING PUSH MNT PAN TY NAT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
IC POT DGTL I2C 100K 64P 10MSOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 866 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf