Vishay/Dale RLR05C28R7FSB14
RLR05C28R7FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C28R7FSB14
Brief Description
RES 28.7 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C28R7FSB14.pdf
Availability of RLR05C28R7FSB14
QUANTITY
RLR05C28R7FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C28R7FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C28R7FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C28R7FSB14
Related LinksRLR05C2, RLR05C28R7FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C28R7FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C28R7FSB14
RACK ALUM 8X17X3.5 BLK datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BP 56POS 4COL VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC DO-215AB datasheet.pdf
OSC MEMS 100MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf