Vishay/Dale RLR05C2942FSRSL
RLR05C2942FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2942FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 29.4K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2942FSRSL.pdf
Availability of RLR05C2942FSRSL
QUANTITY
RLR05C2942FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2942FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2942FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2942FSRSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2942FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2942FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C2942FSRSL
TVS DIODE 48VWM 81.27VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 10P10C SHIELDED datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT25 datasheet.pdf
IC DSP 16/32B 300MHZ 176LQFP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SOP datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf