Vishay/Dale RLR05C3003GRB14
RLR05C3003GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3003GRB14
Brief Description
RES 300K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3003GRB14.pdf
Availability of RLR05C3003GRB14
QUANTITY
RLR05C3003GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3003GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C3003GRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3003GRB14
Related LinksRLR05C3, RLR05C3003GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3003GRB14 Details Description
Related parts for RLR05C3003GRB14
IC OPAMP BUFFER 720MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 60POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 18AWG .156 ORANGE datasheet.pdf
CONN HOUSING 1POS RED datasheet.pdf
FUSE F/A TLE-GRD 35A 170VDC VRT datasheet.pdf