Vishay/Dale RLR05C3091FRRSL
RLR05C3091FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3091FRRSL
Brief Description
RES 3.09K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3091FRRSL.pdf
Availability of RLR05C3091FRRSL
QUANTITY
RLR05C3091FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3091FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3091FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3091FRRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3091FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3091FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C3091FRRSL
OSC XO 18.432MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 42.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
MOSFET N CH 100V 82A PWRFLAT 5X6 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf