Vishay/Dale RLR05C3160FSRSL
RLR05C3160FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3160FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 316 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3160FSRSL.pdf
Availability of RLR05C3160FSRSL
QUANTITY
RLR05C3160FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3160FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3160FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3160FSRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3160FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3160FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C3160FSRSL
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V 6-UDFN datasheet.pdf
TAPE UTILITY FILAMENT 18MM X 55M datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 4V X6S 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RETAINER 4POS 7.92MM datasheet.pdf