Vishay/Dale RLR05C3300GMB14
RLR05C3300GMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3300GMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 330 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3300GMB14.pdf
Availability of RLR05C3300GMB14
QUANTITY
RLR05C3300GMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3300GMB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C3300GMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)330
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3300GMB14
Related LinksRLR05C3, RLR05C3300GMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3300GMB14 Details Description
Related parts for RLR05C3300GMB14
DIODE GEN PURP 100V 2A DO15 datasheet.pdf
OSC XO 375.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SMART TAG NFC TYPE 2 UNCASED datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf