Vishay/Dale RLR05C38R3FSRSL
RLR05C38R3FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C38R3FSRSL
Brief Description
RES 38.3 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C38R3FSRSL.pdf
Availability of RLR05C38R3FSRSL
QUANTITY
RLR05C38R3FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C38R3FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C38R3FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C38R3FSRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C38R3FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C38R3FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C38R3FSRSL
CAP FILM 0.027UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC COMP SINGLE LP SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 45MM datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 20MM datasheet.pdf
DETECTOR CABLE 2M datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.1 UF 10% 480VAC AXIAL datasheet.pdf