Vishay/Dale RLR05C4752FSRSL
RLR05C4752FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C4752FSRSL
Brief Description
RES 47.5K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C4752FSRSL.pdf
Availability of RLR05C4752FSRSL
QUANTITY
RLR05C4752FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C4752FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C4752FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C4752FSRSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C4752FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C4752FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C4752FSRSL
SW ROTARY SP 200MA 0.5" PC MNT 2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP TRIM 1-10PF 7.5KV CHASS MNT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.3A 35.1 MOHM datasheet.pdf
RELIMATE TERMINAL TIN datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 36V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf