Vishay/Dale RLR05C5102GPRSL
RLR05C5102GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5102GPRSL
Brief Description
RES 51K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5102GPRSL.pdf
Availability of RLR05C5102GPRSL
QUANTITY
RLR05C5102GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5102GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5102GPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5102GPRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5102GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5102GPRSL Details Description
Related parts for RLR05C5102GPRSL
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS65120-076 datasheet.pdf
CONN RCPT 14-18AWG CRIMP TERM datasheet.pdf
POWER STRP 19"15A 8OUT 15'CRD GR datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf