Vishay/Dale RLR05C5112FSB14
RLR05C5112FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5112FSB14
Brief Description
RES 51.1K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5112FSB14.pdf
Availability of RLR05C5112FSB14
QUANTITY
RLR05C5112FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5112FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C5112FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5112FSB14
Related LinksRLR05C5, RLR05C5112FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5112FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C5112FSB14
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 17.8OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE SETUP datasheet.pdf
FIXED IND 36NH 160MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .25AU 14POS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
LPP 5.08/90/6 OG datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf