Vishay/Dale RLR05C5490FSB14
RLR05C5490FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5490FSB14
Brief Description
RES 549 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5490FSB14.pdf
Availability of RLR05C5490FSB14
QUANTITY
RLR05C5490FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5490FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C5490FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5490FSB14
Related LinksRLR05C5, RLR05C5490FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5490FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C5490FSB14
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 0.9A TO-220F datasheet.pdf