Vishay/Dale RLR05C54R9FRBSL
RLR05C54R9FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C54R9FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C54R9FRBSL.pdf
Availability of RLR05C54R9FRBSL
QUANTITY
RLR05C54R9FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C54R9FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C54R9FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C54R9FRBSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C54R9FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C54R9FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C54R9FRBSL
TERMINAL BLOCK 5MM HOR 4POS PCB datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 16K 28SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.178 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf