Vishay/Dale RLR05C5R10GSBSL
RLR05C5R10GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5R10GSBSL
Brief Description
RES 5.1 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5R10GSBSL.pdf
Availability of RLR05C5R10GSBSL
QUANTITY
RLR05C5R10GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5R10GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5R10GSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5R10GSBSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5R10GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5R10GSBSL Details Description
Related parts for RLR05C5R10GSBSL
CONN HEADER 14POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC DECODR/DVR LED 4DIGIT 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4.6A 6-TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 710MA 190 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 235MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf