Vishay/Dale RLR05C5R60GSBSL
RLR05C5R60GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5R60GSBSL
Brief Description
RES 5.6 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5R60GSBSL.pdf
Availability of RLR05C5R60GSBSL
QUANTITY
RLR05C5R60GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5R60GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5R60GSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5R60GSBSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5R60GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5R60GSBSL Details Description
Related parts for RLR05C5R60GSBSL
RES 76.8K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 36VFQFN datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CONN FPC 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CABLE .141 N TYPE PLUG-PLUG 8" datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf