Vishay/Dale RLR05C63R4FRB14
RLR05C63R4FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C63R4FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 63.4 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C63R4FRB14.pdf
Availability of RLR05C63R4FRB14
QUANTITY
RLR05C63R4FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C63R4FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C63R4FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)63.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C63R4FRB14
Related LinksRLR05C6, RLR05C63R4FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C63R4FRB14 Details Description
Related parts for RLR05C63R4FRB14
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 6.6UH 1.5A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
DIGITAL IN/OUT MOD 4 INPUT 24VDC datasheet.pdf
LEGEND SHEET WHITE ON CLEAR datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf