Vishay/Dale RLR05C6802GRBSL
RLR05C6802GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6802GRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6802GRBSL.pdf
Availability of RLR05C6802GRBSL
QUANTITY
RLR05C6802GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6802GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6802GRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6802GRBSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6802GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6802GRBSL Details Description
Related parts for RLR05C6802GRBSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
20+20 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 83MA 3W datasheet.pdf
RJI 8AWG26/7 CAT6 PVC IP20+DA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 25MA 20V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf