Vishay/Dale RLR05C6812FRRSL
RLR05C6812FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6812FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.1K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6812FRRSL.pdf
Availability of RLR05C6812FRRSL
QUANTITY
RLR05C6812FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6812FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6812FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6812FRRSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6812FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6812FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C6812FRRSL
FAN AXIAL 50X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf