Vishay/Dale RLR05C7152FPB14
RLR05C7152FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7152FPB14
Brief Description
RES 71.5K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7152FPB14.pdf
Availability of RLR05C7152FPB14
QUANTITY
RLR05C7152FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7152FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C7152FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7152FPB14
Related LinksRLR05C7, RLR05C7152FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7152FPB14 Details Description
Related parts for RLR05C7152FPB14
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 10% 250W datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-05VO datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 8A 5V datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ CHIME datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 901FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
END COVER datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf