Vishay/Dale RLR05C7500GPBSL
RLR05C7500GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7500GPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7500GPBSL.pdf
Availability of RLR05C7500GPBSL
QUANTITY
RLR05C7500GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7500GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7500GPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7500GPBSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C7500GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7500GPBSL Details Description
Related parts for RLR05C7500GPBSL
IC PLL VIDEO GP 36MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 11POS datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
IC SEQUENCER QUAD ADJ 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 5.00M OHM 4W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED COB WHT 17.5MM 2700K 95CRI datasheet.pdf