Vishay/Dale RLR05C7503FPRSL
RLR05C7503FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7503FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7503FPRSL.pdf
Availability of RLR05C7503FPRSL
QUANTITY
RLR05C7503FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7503FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7503FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7503FPRSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C7503FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7503FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C7503FPRSL
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf