Vishay/Dale RLR05C75R0GRBSL
RLR05C75R0GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C75R0GRBSL
Brief Description
RES 75 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C75R0GRBSL.pdf
Availability of RLR05C75R0GRBSL
QUANTITY
RLR05C75R0GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C75R0GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C75R0GRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C75R0GRBSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C75R0GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C75R0GRBSL Details Description
Related parts for RLR05C75R0GRBSL
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A SC-75 datasheet.pdf
IC OCT TRANS D LATCH 3ST 20DIP datasheet.pdf
MICRO-TIM CONTACT EDS datasheet.pdf
RES 115 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR FEMALE-FEMALE 6POS 3' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 44MM datasheet.pdf