Vishay/Dale RLR05C82R0GPB14
RLR05C82R0GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C82R0GPB14
Brief Description
RES 82 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C82R0GPB14.pdf
Availability of RLR05C82R0GPB14
QUANTITY
RLR05C82R0GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C82R0GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C82R0GPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C82R0GPB14
Related LinksRLR05C8, RLR05C82R0GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C82R0GPB14 Details Description
Related parts for RLR05C82R0GPB14
RES SMD 560K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT BOX MNT 20POS W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
CABLE 10POS SOCKET-SOCKET .5M datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
IC MCU 2MB FLASH 80MHZ 176LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 100MW VMN2 datasheet.pdf