Vishay/Dale RLR05C8871FSRSL
RLR05C8871FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C8871FSRSL
Brief Description
RES 8.87K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C8871FSRSL.pdf
Availability of RLR05C8871FSRSL
QUANTITY
RLR05C8871FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C8871FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C8871FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C8871FSRSL
Related LinksRLR05C8, RLR05C8871FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C8871FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C8871FSRSL
TERM BLOCK PLUG 16POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 8CH HI SPEED 38QFN datasheet.pdf
PATCHCORD SQ SCKT-PIN PLUG RED datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 35NS 52PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf