Vishay/Dale RLR07C1004GSBSL
RLR07C1004GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1004GSBSL
Brief Description
RES 1M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1004GSBSL.pdf
Availability of RLR07C1004GSBSL
QUANTITY
RLR07C1004GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1004GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1004GSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1004GSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1004GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1004GSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1004GSBSL
FILTER POWER LINE 100A 250/440V datasheet.pdf
CAP ARRAY 1.0UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf