Vishay/Dale RLR07C1021FSR36
RLR07C1021FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1021FSR36
Brief Description
RES 1.02K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1021FSR36.pdf
Availability of RLR07C1021FSR36
QUANTITY
RLR07C1021FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1021FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1021FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1021FSR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1021FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1021FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C1021FSR36
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 5V 10% 8-USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC CLK MULT ZD 3.3V STD 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 900MA 135 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 18CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf