Vishay/Dale RLR07C1072FSR36
RLR07C1072FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1072FSR36
Brief Description
RES 10.7K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1072FSR36.pdf
Availability of RLR07C1072FSR36
QUANTITY
RLR07C1072FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1072FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1072FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1072FSR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1072FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1072FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C1072FSR36
FIXED IND 620NH 770MA 190 MOHM datasheet.pdf
KEYBOARD/MOUSE USB SLVR/BLK datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED MINI PANEL RED 28V .7" MNT datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 550A 700VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
FUSE 350A 1000V 2TN/110 AR UR datasheet.pdf