Vishay/Dale RLR07C1100GMBSL
RLR07C1100GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1100GMBSL
Brief Description
RES 110 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1100GMBSL.pdf
Availability of RLR07C1100GMBSL
QUANTITY
RLR07C1100GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1100GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1100GMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1100GMBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1100GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1100GMBSL Details Description
Related parts for RLR07C1100GMBSL
POT 2.5K OHM 0.15W CARBON LINEAR datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SMT3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES KILOGRAMS datasheet.pdf
CABLE 37POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
TERMINAL HANDLING CONV. KIT datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf