Vishay/Dale RLR07C1151FRBSL
RLR07C1151FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1151FRBSL
Brief Description
RES 1.15K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1151FRBSL.pdf
Availability of RLR07C1151FRBSL
QUANTITY
RLR07C1151FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1151FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1151FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1151FRBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1151FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1151FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C1151FRBSL
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE R/A 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
CAP ARRAY 68PF 25V NP0 0508 datasheet.pdf
BKWY HEADER TIN 20POS datasheet.pdf
GIGA-ACCESSETHERLINX-II, TX/4 + datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf