Vishay/Dale RLR07C1154FSRSL
RLR07C1154FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1154FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.15M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1154FSRSL.pdf
Availability of RLR07C1154FSRSL
QUANTITY
RLR07C1154FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1154FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1154FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1154FSRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1154FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1154FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C1154FSRSL
CONN HEADER VERT 18POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC DAC 10BIT R-R W/BUFF 8-MSOP datasheet.pdf
LED LTBAR 2WINDOW 4CHIP RED DIFF datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 825 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT PHANTOM VHF 2400-2500MHZ PMT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf