Vishay/Dale RLR07C1182FPRSL
RLR07C1182FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1182FPRSL
Brief Description
RES 11.8K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1182FPRSL.pdf
Availability of RLR07C1182FPRSL
QUANTITY
RLR07C1182FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1182FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1182FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1182FPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1182FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1182FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1182FPRSL
CONN PIN HEADER 3POS U-MNL POLAR datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
LABEL 4X4" RED ON WHITE 500/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 6pF 55 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FPGA 650 I/O 1761FCBGA datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
S/E ASSMBLY 8POS 16AWG 12' datasheet.pdf