Vishay/Dale RLR07C1204GSB14
RLR07C1204GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1204GSB14
Brief Description
RES 1.2M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1204GSB14.pdf
Availability of RLR07C1204GSB14
QUANTITY
RLR07C1204GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1204GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1204GSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1204GSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1204GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1204GSB14 Details Description
Related parts for RLR07C1204GSB14
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 6.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 400MA 600 MOHM SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 4A 125V datasheet.pdf
2.48" BOLTS FOR 2178 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf