Vishay/Dale RLR07C1210FRBSL
RLR07C1210FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1210FRBSL
Brief Description
RES 121 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1210FRBSL.pdf
Availability of RLR07C1210FRBSL
QUANTITY
RLR07C1210FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1210FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1210FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)