Vishay/Dale RLR07C1300FPRSL
RLR07C1300FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1300FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1300FPRSL.pdf
Availability of RLR07C1300FPRSL
QUANTITY
RLR07C1300FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1300FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1300FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1300FPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1300FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1300FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1300FPRSL
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 3POS U-MNL datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI ABSO 5V SIP datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 31MA 308 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf