Vishay/Dale RLR07C1331FSBSL
RLR07C1331FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1331FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.33K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1331FSBSL.pdf
Availability of RLR07C1331FSBSL
QUANTITY
RLR07C1331FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1331FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1331FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1331FSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1331FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1331FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1331FSBSL
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8MFLAT datasheet.pdf
RES 715K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 19POS datasheet.pdf
POWER CONTROL MODULE CLASS 1M datasheet.pdf
CONN PLUG 33POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf