Vishay/Dale RLR07C1500GSR36
RLR07C1500GSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1500GSR36
Brief Description
RES 150 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1500GSR36.pdf
Availability of RLR07C1500GSR36
QUANTITY
RLR07C1500GSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1500GSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1500GSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1500GSR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1500GSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1500GSR36 Details Description
Related parts for RLR07C1500GSR36
IC REG LDO 2.8V 80MA 5TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 700V AXIAL datasheet.pdf