Vishay/Dale RLR07C1503GSRE6
RLR07C1503GSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1503GSRE6
Brief Description
RES 150K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1503GSRE6.pdf
Availability of RLR07C1503GSRE6
QUANTITY
RLR07C1503GSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1503GSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1503GSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1503GSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1503GSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1503GSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1503GSRE6
LED GREEN 1.35IN HIGH PC MOUNT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
TRANSDUCER 100# PRES 0.5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
LEVER ROD FOR WL LIMIT SWITCH datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.8V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf