Vishay/Dale RLR07C1504FPRE6
RLR07C1504FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1504FPRE6
Brief Description
RES 1.5M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1504FPRE6.pdf
Availability of RLR07C1504FPRE6
QUANTITY
RLR07C1504FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1504FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1504FPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1504FPRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1504FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1504FPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1504FPRE6
Connector Header 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC DELAY LINE 60NS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf