Cornell Dubilier Electronics LPX221M400C7P3
LPX221M400C7P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX221M400C7P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LPX221M400C7P3.pdf
Availability of LPX221M400C7P3
QUANTITY
LPX221M400C7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX221M400C7P3
Internal Part NumberEIS-LPX221M400C7P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLPX
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)904 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX221M400C7P3
Related LinksLPX221M, LPX221M400C7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX221M400C7P3 Details Description
Related parts for LPX221M400C7P3
IC SUPRVSR 4.50V OPN DRAIN SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 200POS 4ROW .100 R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AUDIO DAC 16BIT LP 20QFN datasheet.pdf
IC FPGA 343 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf