Vishay/Dale RLR07C1603GMRE6
RLR07C1603GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1603GMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 160K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1603GMRE6.pdf
Availability of RLR07C1603GMRE6
QUANTITY
RLR07C1603GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1603GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1603GMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1603GMRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1603GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1603GMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1603GMRE6
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE-ASN24A/ AE24G / ASN24A datasheet.pdf
IC A-VHF MODULATOR 16-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL 24SOIC datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP40H/AE40G/HDP40H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf