Vishay/Dale RLR07C1654FRB14
RLR07C1654FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1654FRB14
Brief Description
RES 1.65M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1654FRB14.pdf
Availability of RLR07C1654FRB14
QUANTITY
RLR07C1654FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1654FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1654FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.65M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1654FRB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1654FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1654FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C1654FRB14
DIODE SCHOTTKY 40V 3.3A C16 datasheet.pdf
TIE MOUNT STEEL PUSH WING datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 7.2X9.2 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC CODEC DUAL PROGR 64QFN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB SP CL SQURE/HOLE datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf