Vishay/Dale RLR07C1691FPB14
RLR07C1691FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1691FPB14
Brief Description
RES 1.69K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1691FPB14.pdf
Availability of RLR07C1691FPB14
QUANTITY
RLR07C1691FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1691FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1691FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1691FPB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1691FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1691FPB14 Details Description
Related parts for RLR07C1691FPB14
CAP CER 100PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
30 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN SOCK CRIMP 22AWG GOLD datasheet.pdf
1500UF 63V 22X30MM 85C 12000H datasheet.pdf