Vishay/Dale RLR07C1742FRBSL
RLR07C1742FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1742FRBSL
Brief Description
RES 17.4K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1742FRBSL.pdf
Availability of RLR07C1742FRBSL
QUANTITY
RLR07C1742FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1742FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1742FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1742FRBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1742FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1742FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C1742FRBSL
HOOK&LOOP TAKTY .50" 40# PUR 8" datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS-EXCH 10BIT 24-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 970 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A datasheet.pdf