Vishay/Dale RLR07C1782FPBSL
RLR07C1782FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1782FPBSL
Brief Description
RES 17.8K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1782FPBSL.pdf
Availability of RLR07C1782FPBSL
QUANTITY
RLR07C1782FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1782FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1782FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1782FPBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1782FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1782FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C1782FPBSL
CONN PLUG 2POS MINI UNIV-MNL BLK datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 300A 150VAC datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8WSON datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.5A 162 MOHM datasheet.pdf