Vishay/Dale RLR07C1782FSBSL
RLR07C1782FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1782FSBSL
Brief Description
RES 17.8K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1782FSBSL.pdf
Availability of RLR07C1782FSBSL
QUANTITY
RLR07C1782FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1782FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1782FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1782FSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1782FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1782FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1782FSBSL
IC RCVR TRIPLE RS422/485 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
MODULE AC CTLR 3PH 1600V PWS-F datasheet.pdf
RES 13 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 200W datasheet.pdf
RES 252 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf