Vishay/Dale RLR07C1784FPBSL
RLR07C1784FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1784FPBSL
Brief Description
RES 1.78M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1784FPBSL.pdf
Availability of RLR07C1784FPBSL
QUANTITY
RLR07C1784FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1784FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1784FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1784FPBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1784FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1784FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C1784FPBSL
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 6SO datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 370MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 10V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 52MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf