Vishay/Dale RLR07C1800GMBSL
RLR07C1800GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1800GMBSL
Brief Description
RES 180 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1800GMBSL.pdf
Availability of RLR07C1800GMBSL
QUANTITY
RLR07C1800GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1800GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1800GMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1800GMBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1800GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1800GMBSL Details Description
Related parts for RLR07C1800GMBSL
TRANS PREBIAS DUAL NPN SMINI6 datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf
ANTENNA 2.4GHZ 5DBI SMA WLAN datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A 4WLCSP datasheet.pdf
RES 5M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 800 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
EVAL KIT FOR ACT413US-T datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf