Vishay/Dale RLR07C1802GPBSL
RLR07C1802GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1802GPBSL
Brief Description
RES 18K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1802GPBSL.pdf
Availability of RLR07C1802GPBSL
QUANTITY
RLR07C1802GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1802GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1802GPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1802GPBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1802GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1802GPBSL Details Description
Related parts for RLR07C1802GPBSL
IC VOLTAGE COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CABLE ASSY 625 DUP SC - LC 3M datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 6A datasheet.pdf
MOD ENCODER 6CH 1000CPR 29MM 8MM datasheet.pdf
RES 243 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
SL 7.62HP/10/90LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS TIN datasheet.pdf